Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Dzelzs – tās lielā nozīme mūsu organismā

   Visi cilvēki vēlas būt laimīgi un veseli, un šim mērķim nav jāizgudro Filozofu akmens. Pilnai laimei vairumam cilvēku pietiek ar omulīgu mājokli, stipru ģimeni un kaudzīti naudas maciņā, savukārt stiprai veselībai ir nepieciešams nevis akmens, bet parastā dzelzs! Vai varbūt nepavisam parastā?! Lasiet un uzziniet stiprās veselības noslēpumus un tikpat noslēpumainās dzelzs nozīmi cilvēka organismā!

 

Kas tas par zvēru – hemoglobīns?

 

   Hemoglobīnu, vienkāršoti skaidrojot, veido olbaltumvielas un savienojums hēms (kas satur dzelzi), un pats hemoglobīns ietilpst sarkano asins šūnu (eritrocītu) sastāvā. Pateicoties savienojumam hēmam, asiņu krāsa ir sarkana. Hemoglobīnam ir svarīgas skābekļa transporta funkcijas, tas nozīmē, ka hemoglobīns pārnes skābekli no elpošanas orgāniem līdz audiem, bagātinot tos ar skābekli. Audos hemoglobīns atbrīvojas no skābekļa un piesātinās ar ogļskābās gāzes molekulām, nesot tās uz plaušām. Tātad hemoglobīns pilda svarīgu audu elpošanas funkciju.

 

   Turklāt hemoglobīns regulē imūnās sistēmas darbību, vairogdziedzera darbību, atbild par toksisko vielu izvadīšanu no organisma, piedalās šūnu reģenerācijas (atjaunošanas) procesu nodrošināšanā.

 

   Hemoglobīna norma sievietēm ir 120-150 g/l, vīriešiem ir nedaudz augstākā norma – 135-170 g/l. Hemoglobīna analīze dod iespēju spriest par noteiktu organisma stāvokli, iespējamo saslimšanu.

 

   Hemoglobīna sintēze notiek kaulu smadzenēs (elastīgi audi, kas atrodas kaulu iekšpusē). Viss nepieciešamais šai sintēzei tiek piegādāts ar asiņu plūsmu, piemēram, dzelzs, aminoskābes.

 

   Ja cilvēkam ir samazināts hemoglobīna daudzums asinīs, viņš izskatās pārguris, bāls, viņam trūkst spēka. Cilvēkam ir lūstoši nagi, sausa āda un mati, parādās galvas reiboņi u.c.. Šādu stāvokli dēvē par anēmiju vai mazasinību, kas pamatā ir dzelzs deficīta anēmija, kad organismā pietrūkst dzelzs.

 

   Hemoglobīns, augstāks par norādīto normu, arī nav labs rādītājs, jo tas var signalizēt par iespējamo organisma saslimšanu, piemēram, plaušu, sirds, asins sistēmas saslimšanām, kā arī iespējamo audzēja esamību. Pie paaugstināta hemoglobīna līmeņa asinīs cilvēks sajūt līdzīgus simptomus kā pie pazemināta hemoglobīna daudzuma – nogurumu, spēka trūkumu, miegainību, zemu apetīti, ādas bālumu. Šādā stāvoklī cilvēka asinis kļūst biezākas un viskozas, tās lēni plūst pa asinsvadiem, rodas paaugstināts asiņu recekļu (trombu) veidošanās risks. Ja organismā ir pārāk daudz hemoglobīna, organisma šūnas tiek oksidētas (notiek noteiktās ķīmiskās reakcijas), kā rezultātā audi intensīvi bojājas.

 

   Interesanti, ka hemoglobīns virs normas var būt profesionālajiem sportistiem, it sevišķi alpīnistiem un kalnu slēpotājiem, kā arī cilvēkiem, kas dzīvo kalnu apkārtnē. Kalnos dzīvojošajiem cilvēkiem hemoglobīns paaugstinās tādēļ, ka šajos rajonos gaiss ir retināts un hemoglobīns kļūst mazāk piesātināts ar skābekli. Lai kompensētu šo skābekļa badu, cilvēka organismā aktivizējas noteikti mehānismi un hemoglobīna līmenis pieaug.

 

   Tikko dzimušajiem hemoglobīna līmenis var svārstīties robežās no 140 līdz pat 220 g/l un tā ir normāla fizioloģiskā reakcija pēc dzemdībām.

 

Dzelzs

   Lai nodrošinātu optimālu hemoglobīna līmeni asinīs, pieaugušam cilvēkam ir nepieciešams katru dienu ar uzturu uzņemt 15-16 mg dzelzs. Pilnvērtīgā un sabalansētā ēdienkartē parasti ietilpst apmēram 10-30 mg dzelzs. Proti, lielākoties šādu pārdomātu ēdienkarti jebkurš cilvēks sev nodrošināt nevar – laika, zināšanu, naudas, apņēmības trūkuma dēļ.

 

   Statistikas dati liecina, ka 51% sievietēm ikmēneša menstruācijās zaudēto asiņu rezultātā ir samazināts dzelzs daudzums organismā.

 

   Dzelzs funkcijas organismā ir daudzveidīgas – tā, pirmām kārtām, ir nepieciešama hemoglobīna un mioglobīna (dzelzi saturoša olbaltumviela, kas ir nepieciešama muskuļu darbībai) sintēzei, nodrošina skābekļa transportēšanu organismā, piedalās vairogdziedzera hormonu izstrādē, ir nepieciešama saistaudu pilnvērtīgai sintēzei, imūnās sistēmas funkciju nodrošināšanai. Dzelzs ir nepieciešama vairumam organisma fermentu un olbaltumvielu, to funkciju pildīšanai. Dzelzs kāpina organisma aizsargspējas cīņā pret dažādiem infekciju izraisītājiem, kā arī stimulē augšanas procesus (bērniem, pusaudžiem), novērš dzelzs deficīta anēmijas attīstību, līdz ar to organismā nedod „uzplaukt” nogurumam un spēku izsīkumam.

 

   Dzelzs deficīts organismā parasti attīstās dažādu hronisku asiņošanu rezultātā (piemēram, kad ilgstoši asiņo kuņģa čūla, bieža deguna asiņošana), kā arī hemoroīdu, stipru un ilgstošu menstruāciju gadījumos. Dzelzs deficīts organismā rodas bērna intensīvas augšanas periodā, grūtniecības un laktācijas laikā, kad organismā dzelzs tiek aktīvi izmantota. 

 

Feritīns

   Lielākā dzelzs daļa tiek uzglabāta depo orgānos – aknās, liesā feritīna veidā. Feritīns ir olbaltumviela, kas spēj piesaistīt dzelzi, tādējādi veidojot speciālo kompleksu. Šāda kompleksa izveide neļauj dzelzij asins plazmā (asiņu šķidra daļa) uzkrāties virs normas robežas. Viss liekais dzelzs daudzums saistīsies ar specifisko olbaltumvielu un deponēsies.

 

   Feritīns ļauj organismam uzglabāt dzelzs krājumus netoksiskā, viegli pieejamā formā, un jebkurā laikā šī dzelzs var tikt izmantota hemoglobīna sintēzei.

 

   Pieaugušās sievietes feritīna norma asinīs ir 13-150 mkg/l, vīriešiem šī norma ir nedaudz augstāka – 30-400 mkg/l. Feritīna rādītājs, kas pārsniedz daudzumu 400 mkg/l, ir patiešām ļoti liels un liecina par organisma pārsātinājumu ar dzelzi. Feritīna koncentrācijas palielināšanu novēro arī dažādu hronisku un akūtu aknu saslimšanu, iekaisumu (plaušu infekcijas, hroniskas urīnizvadceļu infekcijas, apdegumi u.c.), dažu ļaundabīgo audzēju gadījumos. Savukārt zems feritīna līmenis asinīs signalizē par organisma dzelzs rezervju izsīkumu. Feritīna rādītājs, zemāks par 10-15 mkg/l, ir raksturīgs vieglai dzelzs deficīta anēmijai (mazasinībai).

 

Kā uzņemt dzelzi ar pārtiku?

 

   Pārtikas produkti ar augstu dzelzs saturu tajos un labu uzsūkšanas spēju organismā ir sarkana gaļa (liellopa, cūkgaļas, teļa, pīles gaļa), liellopa, cūkgaļas, pīles aknas, nieres, kā arī zivis un olu dzeltenumi. Vislabāk dzelzs tiek uzsūkta tieši no dzīvnieku aknām.

 

   Dzelzs, ko satur dzīvnieku gaļa, arī zivis, tiek apzīmēta kā hēma dzelzs. Dzelzs, kas ir augu sastāvā, ir nehēma dzelzs un tā uzsūcas daudz sliktāk par hēma dzelzi. No augu valsts produktiem bagātāki ar dzelzi ir soja, kā arī zirņi, lēcas, pupas (sevišķi sarkanas), pilngraudu auzas, griķi, žāvētie augļi (rozīnes, plūmes, dateles, vīģes, aprikozes, bumbieri, āboli), granātāboli, saldie ķirši, valrieksti.

 

   Turklāt, lai dzelzs pēc iespējas pilnvērtīgāk uzsūktos no pārtikas produktiem, organismam ir nepieciešami C vitamīns un folijskābe. Tādēļ uztura speciālisti iesaka vienā ēdienreizē censties apvienot produktus ar augstu dzelzs saturu tajos (piemēram, sarkanā gaļa) un pārtiku, bagātāku ar C vitamīnu (citrusaugļi, kivi, zaļie salāti, dārzeņi, ogas) un folijskābi (zaļie lapu salāti). Ir ieteicams pēc laba gaļas gabala notiesāšanas izdzert glāzi svaigi spiestas apelsīnu sulas.

 

   Lai papildinātu un bagātinātu savu uzturu ar dzelzi, ir ieteicams tepat Latvijā ražotais (ražo Inovatīvo Biomedicīnas Tehnoloģiju Institūts) Betiron-sirds. Tas ir dabīgs līdzeklis, ko gatavo no sarkanajām bietēm, iegūstot produktu, kas pēc savām vērtīgajām īpašībām ir 25 reizes iedarbīgāks par biešu sulu. Betiron-sirds iesaka lietot kursa veidā pirms ēšanas pa 50 ml katru dienu. Šis produkts palielina dzelzs uzsūkšanos zarnu traktā, līdz ar to kāpina hemoglobīna saturu asinīs. Turklāt tas pozitīvi ietekmē kuņģa-zarnu trakta darbību, normalizējot gremošanas procesus un novēršot aizcietējumus.

 

Dzelzs uzsūkšanos organismā kavē...

 

   Kvieši un citi graudaugi, satur fitīnu, kas kavē dzelzs uzsūkšanos. Fitīns piesaista daļu dzelzs no pārtikas produktiem, tāpēc gaļu labāk neēst kopā ar kviešu vai rudzu maizi, putrām, makaroniem, bet blakus gaļai garnīra vietā uzlikt uz šķīvja labu dārzeņu porciju.  

 

   Dzelzs uzsūkšanos organismā samazina kalcijs, tāpēc piena produktus (piens, kefīrs, jogurts, biezpiens, siers u.c.) labāk lietot atsevišķi no dzelzi saturošajiem produktiem, piemēram, gaļas. Turklāt dzelzs sāļu uzsūkšanos samazina magniju saturoši preparāti. Tāpēc, ja ikdienā lietojiet gan dzelzi saturošus preparātus, gan magniju vai kalciju, ievērojiet vismaz 2 stundu starplaiku starp šo līdzekļu ieņemšanu.

 

   Dzerot pie maltītes kafiju vai tēju, arī tiek mazināta dzelzs uzsūkšanās, jo kafijā un tējā ietilpstošie tanīni saistās ar dzelzi un veido kompleksu. Tāpat ar dzelzi kuņģa-zarnu traktā kompleksus veido daži preparāti, piemēram, kalcija preparāti, dažas antibiotikas (tetraciklīni), antacīdie zāļu līdzekļi (kuņģa skābi neitralizējošie preparāti).

 

   Gatavojot pārtikas produktus, izmantojiet čuguna katlu vai pannu, tā ēdiens tiek pasargāts no dzelzs zuduma, vārot un cepot.

 

   Dzelzs vairāk ir nepieciešama sieviešu organismam, jo sievietes katru mēnesi zaudē diezgan daudz asiņu kopā ar menstruācijām. Turklāt modernas sievietes bieži ietur dažādas diētas, kas krasi samazina dzelzs iekļūšanu organismā. Vīrieši savukārt ir lielāki gaļas ēdienu (piemēram, dažādu steiku) cienītāji nekā sievietes. Daiļā dzimuma pārstāves bieži vien pat atsakās vai ierobežo gaļas lietošanu.

 

   Dzelzs deva, kas ir nepieciešama veselai pieaugušajai sievietei (vecumā no 18 līdz 50 gadiem) diennaktī, ir apmēram 18-20 mg. Pieaugušajam vīrietim ir nepieciešami 10 mg dzelzs diennaktī. Tiem cilvēkiem, kas intensīvi nodarbojas ar sportu, dzelzs diennakts devai ir jābūt par 30% augstākai – 24-25 mg. Sievietēm grūtniecības laikā vēlams uzņemt ap 30 mg dzelzs diennaktī.

 

Dzelzs preparāti

 

   Ilgus gadus par mazasinības ārstēšanas „zelta standartu” tika uzskatīts sāls - dzelzs sulfāts. Šī sāls ražošanas izmaksas nav dārgas, tātad zāļu līdzekļa cena nav augsta, turklāt dzelzs sulfāts labi uzsūcas organismā, daudz labāk nekā citi dzelzs sāļi: dzelzs fumarāts, dzelzs glikonāts un hlorīds. Tieši tāpēc mūsdienās tiek ļoti daudz ražoti zāļu līdzekļi, kas satur tieši dzelzs sulfātu – Ferro-Folgamma, Fenules, Hematopan F, Ferroplex, Hamatopan u.c.. Dzelzs sāļu lietošana var kairināt jutīgu kuņģa gļotādu un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu, kur notiek šo zāļu vielu uzsūkšanās. Nākamā dzelzs sāļu tā teikt „pārvērtība” notiek arī kuņģa-zarnu traktā, kur norit dzelzs sāļu oksidācijas process, kas nozīmē, ka divvērtīgā dzelzs pārvēršas par trīsvērtīgo. Savukārt trīsvērtīgā dzelzs asiņu šķidrajā daļā (asins plazmā) saistās ar transporta olbaltumvielu un izveidojot ar to kompleksu, aizceļo uz dzelzs rezervju orgāniem – aknām, liesu. Dzelzij oksidējoties (pārvēršoties no divvērtīgās dzelzs trīsvērtīgajā), var rasties dažādi traucējumi, kuru rezultātā veidosies brīvie radikāļi. Brīvie radikāļi, kā zināms, ir ļoti kaitīgi cilvēka organismam, jo apdraud normālu šūnu funkcionēšanu.

 

   Divvērtīgās dzelzs sāļu preparātiem ir būtiskas blakusparādības, piemēram, tie var izraisīt kuņģa-zarnu trakta traucējumus – sāpes kuņģī, sliktu dūšu, pat vemšanu, aizcietējumus, var radīt metāla piegaršu mutē, dažreiz nokrāso zobu emalju un smaganas melnā krāsā u.c..

 

   Divvērtīgās dzelzs sāļu preparātus parasti lieto pirms ēšanas tukšā dūšā, bet gadījumā, ja šie preparāti izraisa nopietnus kuņģa-zarnu trakta traucējumus, tos nozīmē lietot uzreiz pēc ēšanas, kaut gan tad dzelzs uzsūkšanās ir nepilnvērtīga, tā mazinās par 50-60%!

 

   Tāpēc ar mērķi pasargāt cilvēku no iespējamām dzelzs sāļu preparātu radītajām blakusparādībām, tika radīti zāļu līdzekļi, kas satur trīsvērtīgās dzelzs hidroksīda polimaltozes kompleksu (Ferrum Lek sīrups un tabletes). Tā kā šajos zāļu līdzekļos dzelzs ir saistītā kompleksa veidā, lietojot šo preparātu, netiek novērota mijiedarbība ar pārtiku un vienlaicīgi lietotām citām zālēm. Pats galvenais, ka šajā zāļu līdzeklī ietilpstošā trīsvērtīgā dzelzs nerada oksidatīvo stresu organismā, nesekmē brīvo radikāļu veidošanos, kā to dara divvērtīgās dzelzs sāļi.

 

   Trīsvērtīgās dzelzs hidroksīda polimaltozes kompleksam ir daudz priekšrocību salīdzinājumā ar divvērtīgās dzelzs sāļiem, piemēram, šāds komplekss nenokrāso zobus un smaganas tumšā krāsā, ir radītas dažādas zāļu formas (sīrups un tabletes), lai šīs zāles varētu lietot plašāka cilvēku auditorija, patīkama garša, laba panesamība, augsta efektivitāte u.c.. Trīsvērtīgās dzelzs hidroksīda polimaltozes komplekss pēc savas struktūras ir līdzīgs feritīnam un tāpēc tā biopieejamība (rāda, cik liela preparāta aktīvās vielas deva nonāk asinsritē un sasniedz savu iedarbības vietu) organismā ir ļoti augsta – 60%, savukārt divvērtīgās dzelzs sāļu preparātu biopieejamība ir tikai 20%.

 

   Zāļu līdzekļus, kas satur trīsvērtīgo dzelzi, lieto ēšanas laikā vai uzreiz pēc ēšanas, jo tie nestājas mijiedarbībā ar pārtikas produktiem. Visi iekšķīgi lietojamie dzelzs preparāti nokrāso izkārnījumus melnā krāsā, un šī nav patoloģija, bet normāla reakcija.

 

   Dzelzs trūkums organismā patreiz ir diagnosticēts apmēram 3,6 miljardu cilvēku, tātad gandrīz 1/3 pasaules iedzīvotājiem. Noteikti atcerieties vienu reizi gadā nodot asins analīzes un pārbaudīt hemoglobīna, feritīna līmeni, it īpaši, ja esat aktīvs un sportisks cilvēks, kuram dzelzs orgamismā ir vitāli nepieciešama spēku un možuma nodrošināšanai.

 

   Mīļās sievietes, jaunas māmiņas un sievas! Pēc iespējas biežāk lutiniet savus mājiniekus ar garšīgajiem gaļas ēdieniem. Kaut gan dzelzs ir parasta viela, tomēr cilvēka organisma pilnvērtīgai funkcionēšanai tā ir zelta vērta! Atcerieties to!

 

   Novēlam Jums būt veseliem!

 

   Sagatavoja farmaceite Natālija Kovaļevska.

 

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti