Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Holesterīns un kā ar to cīnīties

   Pēdējā laikā daudz tiek runāts par holesterīnu. Vairākas reklāmas, dažādi informatīvi raidījumi runā par kaitīgo holesterīna ietekmi uz organismu, kas liek aizdomāties un pārbaudīt savu holesterīna skaitli. Kāds tam pievērš uzmanību, kāds nē, bet mēs centīsimies dot savu viedokli par šo jautājumu.

   Kas ir holesterīns?

Lai sāktu runāt par holesterīna slikto nozīmi, vispirms jāuzzin tā labo ietekmi. Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kas ietilpst praktiski visos organisma audos. Katrai organisma šūnai ir šūnapvalks, kura sastāvā ir arī holesterīns. Holesterīns nepieciešams šūnu membrānas normālai funkcionēšanai, no holesterīna sintezējas daudzi hormoni organismā – testosterons, progesterons, estrogēni, virsnieru hormoni u.c. – un žultsskābes, ar kuru palīdzību organismā spēj uzsūkties uztura tauki un tiek izvadīti daudzi vielmaiņas blakusprodukti. 80% no holesterīna organisms sintezē pats, bet 20% nonāk organismā ar pārtiku.

   Normāls „holesterīns”

Diennaktī organismā sintezējas 1,5-2,5 g holesterīna un pārējais jāuzņem ar pārtiku – normāli būtu uzņemt 350-500 mg holesterīna ar pārtiku dienā. Normāls kopējais holesterīna līmenis organismā skaitās 5 mmol/l.

   Kāpēc ir bīstams paaugstinātais holesterīna līmenis?

Paaugstinātais holesterīna līmenis veidojas gadījumos, ja cilvēkam ir nesabalansēta ēdienkarte un tajā prevalē tauki un holesterīns. Ja uzņemtais holesterīna daudzums pārsniedz 500mg dienā, tad pamazām sāk uzkrāties liekais holesterīns. Ja holesterīna līmenis ir paaugstināts, asinis kļūst biezākās, tā saucamas „viskozās asinis,” un liekais holesterīna daudzums sāk izgulsnēties asinsvados. Liekais holesterīns, izgulsnējoties uz asinsvadu sieniņām, sāk veidot aterosklerotiskas pangas (platnītes) asinsvada iekšējā pusē un ar laiku veidojas sašaurinājums asinsvadā.  Šajā gadījumā asins nespēj pieplūst normāli apasiņojamai zonai un fiziskās slodzes laikā var attīstīties akūts skābekļa trūkums (skābekļa piegāde nenotiek pilnīgi dēļ sašaurinājuma), var parādīties žņaudzošas sāpes un pilnīga asinsvada sašaurinājuma gadījumā rasties arī infarkts. Ja cilvēkam ilgstoša laika periodā ir paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, tad ir ļoti liels risks, ka attīstīsies miokarda infarkts vai insults. Paaugstinātais holesterīna līmenis sirds slimniekiem daudz biežāk var radīt sirds-asinsvadu komplikācijas un pat mirstību.

   Paaugstinātais holesterīns veseliem cilvēkiem

Paaugstinātais holesterīna līmenis var būt arī veseliem cilvēkiem. Ja cilvēkam nav nekādu citu riska faktoru (paaugstināts asinsspiediens, sirds darbības traucējumi, sirds mazspēja, infarkts vai insults slimības vēsturē, diabēts, svara traucējumi, smēķēšana, mazkustīgs dzīvesveids u.c.), tad var īpaši neuztraukties par paaugstinātā holesterīna līmeni. Vienkārši ir jāpavēro sava ēdienkarte, jāuzsāk fiziskās aktivitātes (sevišķi skriešana) un laika gaitā jāseko savam veselības stāvoklim.

   Labais un sliktais!

Izrādās, mūsu asinīs plūst gan labais holesterīns, gan sliktais. Labais holesterīns ir tas, kas aizvāc prom slikto holesterīnu. Labais holesterīns ir augsta blīvuma lipoproteīdi jeb saīsināti ABL un sliktais holesterīns ir zema blīvuma lipoproteīdi ZBL un ļoti zema blīvuma lipoproteīdi ĻZBL. Savukārt, lipoproteīdi ir savienojums – olbaltumviela ar taukiem. Tikai pateicoties šim savienojumam (tauki ar olbaltumvielu jeb lipoproteīns) tauki var pārvietoties asinīs un nonākt organismā šūnās (pašas par sevi tauku molekulas nevar pārvietoties asinīs). Labajā holesterīnā šo tauku molekulu ir maz, un tas var paņemt uz sevi lieko holesterīnu un aizvākt prom (tāpēc ir labi, kad ir daudz šī labā holesterīna). Sliktais holesterīns ir jau pilns ar šīm tauku molekulām jeb holesterīnu un tāpēc sāk nogulsnēties jau uz asinsvadu sieniņām, attīstot sašaurinājumu asinsvadā.

Bieži vien cilvēkiem ar paaugstināto holesterīna līmeni ir tā, ka labā holesterīna ir maz, bet sliktā ir daudz. Tāpēc pretholesterīna terapija vērsta uz sliktā holesterīna skaitļa samazināšanu un labā holesterīna līmeņa paaugstināšanu. Ja kopējā holesterīna normāls līmenis ir zem 5 mmol/l, tad ZBL ir zem 3mmol/l, ABL virs 1 mmol/l.

Pie sliktā holesterīna vēl ir attiecināma cita tauku grupa – triglicerīdi, kas ir samērā slikta tauku grupa, ko arī terapijas rezultātā ir grūtāk samazināt. Normāls līmenis triglicerīdiem skaitās zem 2 mmol/l.

   Kas veicina holesterīna līmeņa paaugstināšanu?

Holesterīna līmeņa paaugstināšanu bieži vien izraisa mūsu garšīgā nesabalansētā ēdienkarte. Visi dzīvnieku tauki veicina holesterīna paaugstināšanu, olu dzeltenumi, teļa gaļas aknas, sviests, taukainie sieri. Protams, to visu var ēst, bet ar mēru. Lai zinātu, par kādiem cipariem iet runa, tad vienā olā holesterīna daudzums ir ap 470mg (praktiski holesterīna dienas deva), bet 100g olas dzeltenumā ir pat 1400mg, uz 100g aknās 350mg, sviestā 280mg, desās un sieros 100mg.

   Kā noskaidrot kāds ir holesterīna līmenis?

Mūsdienu medicīniskā diagnostika kļuva tik vienkārša, ka holesterīna līmeni var noskaidrot aptiekā 3 minūšu laikā. Noteikti aptieku tīkli (Ģimenes aptieka, Euro Aptieka) veic šos ekspresdiagnostikas testus. Ar nelielu dūrienu pirkstā paņem asins pilienu un dažās minūtēs parādīsies rezultāts, kas arī parādīs kopējā holesterīna skaitli. Šī procedūra maksā ap 1-2 Ls (citreiz kādas akcijas laikā bezmaksas). Lai noskaidrotu precīzāk visus holesterīna līmeņus (ZBL, ABL, triglicerīdi), tad ieteicams nodot asins analīzes laboratorijā. Holesterīna analīzes izmaksās 4.40 Ls.

   Kā cīnīties?

Ja analīžu rezultāti uzrāda paaugstināto holesterīna skaitli, mēs iesakām uzreiz konsultēties ar ārstu. Tikai ārsts varēs izvērtēt Jūsu veselības stāvokli, gan holesterīna līmeni, gan kardioloģiskos riskus un tikai tad attiecīgi rekomendēs holesterīnu pazeminošu terapiju. Parasti sākumā šī terapija sastāv no dzīvesveida un ēdienkartes korekcijas un dabisko līdzekļu lietošanas. Ja tas neizdodas un holesterīna līmenis ir pārāk augsts, tad nozīmē pretholesterīna medikamentus.

   Kādi līdzekļi veicina holesterīna pazemināšanu?

Daudz var palīdzēt vienkārša diēta. Ja cilvēks labi kontrolē uzņemto tauku daudzumu, tad holesterīna pazemināšana padodas ar diētas palīdzību. Paralēli diētai var lietot dabiskus līdzekļus, kas cīnās ar holesterīnu un palīdz to mazināt:

 

  • Zivju eļļa – zivju eļļas nepiesātinātajām taukskābēm piemīt holesterīnu pazeminošs efekts. Tas ir labs līdzeklis, ar ko var sākt, lai veicinātu holesterīna līmeņa pazemināšanu, kad holesterīna līmenis nav pārāk liels. Savukārt, cilvēkiem, kas jau lieto holesterīnu pazeminošos preparātus, zivju eļļa palīdz efektīvāk pazemināt lipīdu līmeni. Omega-3 nepiesātināto taukskābju pievienošana holesterīnu pazeminošajam preparātam veicina arī ”labā” holesterīna (augsta blīvuma lipoproteīdi) paaugstināšanos. Cilvēkiem, kas lieto holesterīnu pazeminošos preparātus, svarīgi ir tas, ka zivju eļļai piemīt protektīva (aizsargājoša) darbība uz aknām, jo ilgstoša šo zāļu lietošana noslogo aknas un tādējādi var apgrūtināt aknu darbību. Galvenais sekojiet zivju eļļas devai, tai jābūt vienā kapsulā vismaz 1000 mg.
  • Lecitīns – lipotropais savienojums (spēj uztvērt un izšķīdināt taukus), kas arī veicina liekā holesterīna izvadīšanu no aknām un asinsvadiem. Lecitīns ir fosfolipīdu maisījums, kura sastāvā ir divi galvenie savienojumi – inozitols un fosfatidilholīns, kas piedalās arī nervu impulsu pārnesē nervu šūnās un nervu sistēmas regulācijā. Lecitīns arī palīdz aizsargāt aknas. Aptiekās ir pieejama ļoti veiksmīga kombinācija Zivju eļļa ar lecitīnu, ko ražo Latvijas vitamīnu preparātu ražotājs Aptiekas Produkcija. Varat iepazīties šeit.
  • Ķiploku preparāti – ķiploku ekstraktam galvenokārt piemīt holesterīnu pazeminošs efekts, tas mazina triglicerīdu līmeni, mazina aterosklerozes attīstību, veicina aterosklerotisko pangu (nogulsnētais holesterīns uz asinsvadu sieniņām) samazināšanu un kavē arī trombocītu agregāciju, padarot asinis šķidrākas. Ilgstoši lietojot, uzlabojas arī asinsvadu elastība, palielinās asinsplūsma un uzlabojas orgānu apgāde ar skābekli. Ķiploku ekstrakts veicina arī asinsspiediena pazemināšanu. Mēs uzskatām, ka ķiploku preparātam ir jābūt katra sirds slimnieka mājas aptieciņā. 
  • Šķiedrvielas – dārzeņi un augļi. Ēdiet tos jo vairāk, jo labāk. Tiem, kas nevar un negrib daudz apēst, var lietot šķiedrvielu produktu Cleecolon vai Lepicol. Tie satur šķiedrvielas gan šķīstošas, gan nešķīstošas. Tās spēj absorbēt (uzsūkt sevī, līdzīgi aktivētajai oglei) un izvadīt ārā no organisma holesterīnu, darbojoties zarnu traktā, saistot žultskābes un holesterīnu, neļaujot tiem uzsūkties atpakaļ asinīs. Šādi šķiedrvielas spēj pazemināt holesterīna līmeni. Pēdējā laikā šķiedrvielu nozīme kļūst arvien lielāka kardioloģijā. Veiktie pētījumi parādīja, ka papildinot racionu ar 10g šķiedrvielu, infarkta iespējamības risks mazinās par 20%. Šķiedrvielas spēj pazemināt arī cukura līmeni organismā, kas ir ļoti svarīgi diabēta pacientiem. Papildus tās mazina apetīti un ļauj kontrolēt un mazināt ķermeņa lieko svaru, kas ir īpaši aktuāli 2. tipa diabēta pacientu grupai. Tāpēc šķiedrvielu nozīme ir ļoti liela, to ietekme uz organismu ir ļoti plaša, ne tikai holesterīna kontrolē. Vairāk var palasīt šeit.
  • Jogurts – pēdējā laikā ir ļoti plaši reklamēts jogurts Danacol, kas pazemina holesterīna līmeni. Šim produktam ir pievienoti dabīgie augu sterīni, kam piemīt spēja pazemināt holesterīna līmeni. Dabīgie sterīni jeb fitosterīni ir atrodami augļos, dārzeņos, riekstos, sēkliņās, augu eļļās, bet to daudzums ir ļoti mazs, lai pietiekoši samazināt holesterīnu. Tāpēc ir izveidots speciāls jogurta dzēriens Danacol, kam ir pievienoti fitosterīni pietiekamā daudzumā, lai varētu mazināt holesterīna līmeni. Šis dzēriens ļoti labi der grūtniecēm un zīdītājām, kam nekādā gadījumā nedrīkst lietot pretholesterīna medikamentus. Der arī cilvēkiem, kam nepatīk lietot zivju eļļu vai citus preparātus pret holesterīnu.

Dabiskie līdzekļi ir ļoti labi ar to, ka drīkst lietot visi – gan grūtnieces, gan bērni, gan vecāki cilvēki, kas jau lieto citas zāles. Tiem ir mazāks blakusparādību risks. Dabiskie līdzekļi ir labi gadījumos, ja holesterīna līmenis nav pārāk liels. Ja tas tomēr ir liels un 3 mēnešu laikā neizdodas to samazināt ar dabisko līdzekļu un diētas palīdzību, ārsts var nozīmēt Jums lietot speciālus medikamentus pret holesterīnu.

   Pretholesterīna medikamenti

Medikamentu pret holesterīnu ir daudz, bet visplašāk pielieto tā saucamo statīnu grupu – atorvastatīns (Sortis), simvastatīns (Zocor), rozuvastatīns (Crestor), lovastatīns vai pravastatīns. Tie ir jau efektīvi medikamenti, kas mazina gan holesterīna līmeni asinīs, gan nodrošina arī daudzus citus efektus (stabilizē nestabīlas aterosklerotiskas pangas, mazina mikroiekaisumus asinsvadu sieniņās, kas palīdz samazināt jaunu pangu veidošanos, mazina trombocītu agregāciju, paplašina asinsvadus, antiaritmiskais efekts u.c.). Šo efektu kopsumma ļauj ārstēt sirds slimniekus ļoti efektīvi un ievērojami samazināt riskus daudzām sirds-asinsvadu komplikācijām, kā arī mirstību no sirds-asinsvadu slimībām. Lai sasniegtu gaidāmo efektu no šo medikamentu lietošanas, tie ir jālieto ilgstoši un zem ārsta uzraudzības. Šo medikamentu grupa ir apmaksājamā ar valsts naudu, un pēdējā laikā ir palikusi krietni lētāka, nekā bija agrāk.

   Medikamenti un aknas

Lietojot pretholesterīna medikamentus, ir regulāri jāpārbauda aknu stāvoklis. Šie medikamenti ir samērā spēcīgi un aknas var noslogot diezgan. Tāpēc ieteicams sekot savu aknu veselībai, kā arī nāks par labu palietot periodiski aknu darbību veicinošos preparātus, par kuriem var palasīt šeit. Tā pati kombinācija zivju eļļa ar lecitīnu jau stiprina aknas, palīdz atjaunot aknu šūnas un uzlabot aknu darbību.

Saudzējiet savu organismu un kontrolējiet savu holesterīna skaitli savlaicīgi!

   Jūsu Zalesinfo

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti