Nieres un urīnceļu darbības traucējumi
Gremošana un gremošanas traucējumi
Vīriešu veselība
Sirds un asinsvadu slimības
Vitamīni
Organisma attīrīšanās un atjaunošanās
Imunitāte
Acis un acu darbības traucējumi
Nervu darbības traucējumi
Alerģija
Saaukstēšanās
Sieviešu veselība
Kaitīgie ieradumi
Iesnas un deguns
Āda un ādas slimības
Mutes dobuma higiēna
Aktuālie un citi jautājumi
Galvas smadzeņu darbības traucējumi
Sāpes
Klepus
Aknu un žultspūšļa darbības traucējumi
Ausis un ausu darbības traucējumi
Vēnu slimības
Vakcinācija
Bērnu veselība
Ziņas/Kas tāda ir veģetatīvā distonija?
Reklāma

   Vai Jums kādreiz bija karstuma un aukstuma viļņi, palika tumši acīs no kādas vienkāršas kustības, sāpēja vēders no pārdzīvojumiem, mute bija sausa no uztraukumiem? Šo simptomu virkni var turpināt uzskaitīt arī tālāk, protams, vismaz vienreiz gadā katram no mums nācās sastapties ar šādiem nepatīkamiem simptomiem. Kā liecina statistika, ļoti izplatītas sūdzības no pacientu puses (apmēram 80% pacientu) ir par lielu nogurumu pat no rītiem, apātiju, spēku izsīkumu, sirds darba pasliktināšanos, sirds aritmiju. Šie visi pacienti cieš no tā saucamās veģetatīvās distonijas. Šī kaite, protams, nav nāvējoša, bet diezgan nepatīkama, skar pārsvarā sievietes, bet vīrieši arī sūdzas par iepriekšminētajiem simptomiem.

   Veģetatīvā distonija bieži vien progresē pavasarī un rudenī, kad jebkuram cilvēkam tiek novērota avitaminoze un depresīvs noskaņojums, bet te klāt vēl pievienojas nezināmās kaites simptomi, kas tā kā dubulto pavasara vai rudens apātiju. Galvenais šīs kaites rašanās cēlonis ir visu organisma funkciju disbalanss. Būtībā veģetatīvā distonija nav slimība, bet tāds organisma stāvoklis. Veģetatīvā nervu sistēma ir atbildīga par visu organisma iekšējo orgānu darbību, kā arī kontrolē organisma homeostāzi – iekšējās vides sabalansēšanu. Ja „kurators” (veģetatīvā nervu sistēma) kādreiz nepilda savu darbu, cilvēks var saskarties ar pašā sākumā aprakstītajiem simptomiem. Katram cilvēkam šīs kaites simptomi izpaužas atkarībā no tā, kāds orgāns ir visjūtīgākais un reaģēs visātrāk.

   Parasti veģetatīvā distonija rodas jau bērnībā, īpaši emocionāli nestabiliem, pārdzīvojumu ietekmīgiem bērniem. Šādi bērni ir īpaši nervozi, kaprīzi, bieži slimo, ar grūtībām var izturēt mācību slodzi. Veģetatīvās distonijas iemesli tomēr līdz galam vēl nav noskaidroti. Zinātnieki domā, ka galvenais iemesls varētu būt galvas smadzeņu veģetatīvo centru disfunkcijas dēļ, bet izteiktākie simptomi parādās, ja cilvēks ir pakļauts emocionālo stresu un pārdzīvojumu periodam vai ir noteikts organisma hormonālo svārstību laiks.

   Par laimi, bieži vien mazuļi „izaug” no veģetatīvās distonijas, kas ir bijusi bērnībā. Pieaugušajiem cilvēkiem ir krietni grūtāk tikt galā no šīs kaites. Pacientiem mēdz būt daudz smagākie simptomi, piemēram, galvas reiboņi, ģīboņi, elpas trūkums, pat panikas lēkmes.

Kādā veidā veģetatīvā distonija liek sevi pamanīt?

   Katra organisma sistēma reaģē savādāk, piemēram:

  • Sirds asinsvadu sistēma: ar asinsspiediena svārstībām, aritmiju, ar sāpēm krūškurvja kreisajā pusē.
  • Elpošanas sistēma: ar elpas trūkumu, apgrūtināto ieelpu, forsēto un paātrināto elpu.
  • Kuņģa-zarnu trakts: ar vemšanu, meteorismu, atraugām, caureju vai atkal aizcietējumiem.
  • Termoregulācijas sistēma: ar drebuļiem, paaugstināto sviedru izdalīšanos, ar karstuma un aukstuma viļņiem.
  • Vestibulārā sistēma: ar galvas reiboņiem, ģīboņiem.
  • Urīnizvadsistēma: ar palielinātu urinēšanu, niezi un sāpēm ģenitāliju apvidū.
  • Emocionālajā sfērā: ar darba spēju intensitātes samazināšanos, iekšējo sasprindzinājumu, apātisko garastāvokli, miega traucējumiem, raudulīgumu.

   Kādi ir veģetatīvās distonijas ārstēšanas pamatprincipi?

   Tā kā veģetatīvo distoniju nav iespējams noteikt ar kaut kādām analīzēm vai pēc izmeklēšanas un šī kaite izpaužas katram cilvēkam individuāli atkarībā no tā, kura no organisma sistēmām reaģē visstraujāk un ir visjūtīgākā, tad arī ārstēšana ir katram sava, specifiska. Bieži vien par veģetatīvās distonijas esamību ārsti spriež pēc pacientu sūdzībām. Pēc vairāku terapeitu atsauksmēm un pieredzes, ja tiek novērotas vieglas vai mērenas pacientu sūdzības, tad ļoti labi palīdz vienkāršas terapijas metodes tādas kā pilnvērtīgs miegs, mērena fiziskā aktivitāte, pareiza un sabalansēta ēdienkarte (daudz augļu un dārzeņu), negatīvu ieradumu atmešana un, protams, nepieciešama laba un galvenais regulāra atpūta. Cilvēkiem, kas cieš no veģetatīvās distonijas diezgan nopietni un smagi, ārsti pat nozīmē nootropos un nomierinošos zāļu līdzekļus. Tāds ārstēšanas kurss ilgst pat pusgadu un vairāk.

   Kādas zāles?

Veģetatīvās distonijas ārstēšanas gadījumā svarīgākā terapeitiskā zāļu grupa ir tieši nervu zāles jeb līdzekļi ar nomierinošo iedarbību, kas palīdz nomierināt nervus un stabilizēt nervu sistēmas darbību un atvieglot jeb novērst veģetatīvas distonijas gaitu. Šajā gadījumā ir svarīgi lietot šos līdzekļus ilgāku laika periodu. Ir divas grupas no nomierinošajiem līdzekļim – dabiskās zāles un ķīmiskās zāles. Ķīmiskos līdzekļus bieži vien nedrīkst lietot ilgstoši, jo pie daudziem no tiem rodas pierašana. Uzsākt terapiju ar šiem preparātiem ir efektīvi, bet ārstēšana jāveic tikai ārsta uzraudzībā. Savukārt ar dabiskajiem nervu preparātiem ir labi tas, ka tos droši var lietot ilgstoši, jo tie nerada pierašanu un ļoti labi palīdz noturēt ar ķīmiskajām zālēm iesākto terapiju.

   Kādus nomierinošos līdzekļus ieteicams izvēlēties?

Atnākot aptiekā, var ieraudzīt ļoti lielu dabisko nomierinošo preparātu klāstu. Vai visi aptiekā piedāvātie preparāti ir tik labi un efektīvi? Nē! Priekšroku vēlams dot kombinētiem preparātiem, kuru sastāvā būtu ne tikai kāds viens baldriāna ekstrakts, bet vairāki ekstrakti (un tieši ekstrakti) ar nomierinošo iedarbību, vitamīni (sevišķi B grupas vitamīnu klātbūtne, kas ļoti labi stabilizē nervu sistēmas darbību) un bioloģiski aktīvās vielas, kas piedalās nervu sistēmas darbības regulācijā un tās stiprināšanā. Pie tādiem populārākiem kombinētiem preparātiem pieder Nervostrong. 

 

   Profilakse un nemedikamentoza terapija

Svarīgi ir arī veikt profilakses pasākumus šai nepatīkamajai kaitei, kas ir daudz vieglāk un efektīvāk nekā pati ārstēšana.

Profilaktiskie pasākumi ir noteikti nodarbošanās ar sportu (jo tiem, kas cieš no veģetatīvās distonijas, bieži vien visi dzīves procesi ir bremzēti, bet fiziskie vingrinājumi palīdz aktivizēt tos).

Kā profilakse svarīgu lomu spēlē laba un kvalitatīva atpūta, izvairīšanās no stresiem un pārslodzēm darbā, pēc iespējas ir saudzīgāk jāizturas pret sevi un jāizvēlas mierīgs un nenervozs darbs.

Pārslodzes un nenormēts darba grafiks (pārstrādāšana) izsit no sliedēm un provocē veģetatīvās distonijas paasinājumu.

Ļoti svarīgi ir sabalansēti un pareizi ēst – jācenšas dot priekšroku barībai, kas uzlabo organisma v

ielmaiņu, piemēram, zivīm, augu valsts produktiem. Nervu sistēmu var nomierināt un stāvokli nedaudz uzlabot, lietojot produktus bagātus ar kāliju un magniju. Kāliju un magniju bagātīgi satur griķi, auzas, soja, aprikozes, burkāni, sīpoli, zaļie salāti, rieksti.

Nekādā gadījumā šīs kaites pacientiem nedrīkst lietot alkoholu un smēķēt, jo alkohols un nikotīnskābe izraisa nervu sistēmas disbalansu.

Lai palīdzētu sev tikt galā ar nepatīkamiem simptomiem, nepieciešams sevi rūdīt ar kontrastdušām, jācenšas staigāt basām kājām, kas stabilizē gan imunitāti, gan nervu sistēmu. Protams, pats galvenais bija un paliek – atpūta, kas ir viens no galvenajiem veģetatīvās distonijas ārstēšanas pamatprincipiem. Bez pilnvērtīgas un regulāras atpūtas visi centieni tikt vaļā no nepatīkamiem simptomiem būs bez panākumiem.

   Sargājiet sevi un mīliet – tas ir viens no ceļiem kā būt veseliem!

   Sagatavoja Zalesinfo

 

Pielāgota meklēšana

Jautājums
Vai Jūs regulāri lietojat zivju eļļu?


Lietoju periodiski
Jūsu atbilde
 

  Galvenā  Ziņas  Jautājums farmaceitam  Reklāmas iespējas  Autortiesības un atbildība  Autori  Kontakti